Yunanistan’da yasa dışı evlat edindirme skandalı: Taşıyıcı annelerin dünyaya getirdiği bebekler için DNA testi istendi – Son Dakika Dünya Haberleri

AYLIK 600 EURO’YA TAŞICIYI ANNELİK

Balkan ve Doğu Avrupa ülkelerinde ekonomik zorluk çeken genç kadınların Girit’e getirilerek taşıyıcı anne veya yumurta donörü olmaya ikna edildiği, bunun karşılığında konaklama dahil tüm masraflarının karşılanarak genç kadınlara aylık yaklaşık 600 euro ücret verildiği belirlenmişti.

Uluslararası bağlantıları olan ve “offshore” şirketlere sahip olan suç örgütü üyelerinin çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerden 70 ila 120 bin euro ücret aldığı kaydedilmişti.

Onlarca kadını yasa dışı yumurta donörü ve taşıyıcı anne olarak kullanan suç örgütünün sadece Yunanistan değil, yurt dışından da çiftlerle evlat edindirme için anlaştığı ortaya çıkmıştı.

Haklarında insan ticareti, yasa dışı evlat edindirmeye aracılık, tüp bebek yasalarının ihlali, evrakta sahtecilik, sahte rapor düzenleme gibi çok sayıda suçlama bulunan 4 şüpheli tutuklanmış, gözaltına alınan diğer 5 şüpheli ise şartlı olarak serbest bırakılmıştı.

YUNANİSTAN’DA TAŞIYICI ANNELİK

Yunanistan’da taşıyıcı anneliğe ancak ilgili mahkeme izni olması ve bunun ticari amaçla ücret karşılığı yapılmaması koşuluyla müsaade ediliyor.


NB’yi sosyal medyadan takip edin

Leave a Comment