Süresiz nafakaya yeni düzenleme yolda


“Bir gün evli kalıp yıllarca, on yıllarca nafaka ödeyen kişiler var. Ancak bu dosya bazında değerlendirdiğimiz zaman kadınların da mağduriyetine neden olmayacak bir düzenleme gerekebilir.” ‘Süresiz nafaka ile ilgili bir karar çıkar mı?’ soruları gündemdeyken Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan dikkat çeken açıklamalar geldi.

Katıldığı televizyon programında özellikle aile hukuku konusunda geniş çaplı bir çalışma içerisinde olduklarını belirten tunç, boşanma hukuku içinde yer alan tazminat ve nafaka davalarında da arabuluculuğun getirilmesine ilişkin görüşlerin olduğunu söyledi. “Aile hukukunu toptan ele alacak bir düzenlememiz söz konusu olacak. Özellikle aile arabuluculuğu yönünde görüşler var. Tazminat ve nafaka konusunda da arabuluculuk müessesinin getirilme konusunda birtakım görüşler var. Bu görüşlere uygun bilimsel komisyonumuzun da çalışması söz konusu.”

Kira davalarında 1 Eylül’de arabuluculuk yönteminin devreye gireceğini hatırlatan Tunç, yüzde 25 zam sınırının uzatılmasına ilişkin düzenlemeyle ilgili, “zayıfı koruma ilkesi gereğince 1 boyunca devam edecek” dedi. “Eski kiracıların kira miktarındaki artışın düşük seviyede kalması nedeniyle birtakım eleştirilere maruz kalındı. Ama tabi büyük bir çoğunlukta özellikle TEFE-TÜFE oranındaki artış ve son fahiş fiyatlar üzerine tekrar TEFE-TÜFE artış oranı söz konusu olduğunda çok daha yüksek miktarlara çıkacak ve kiracıları mağdur edecek bir durum ortaya çıkacaktı. Sosyal bir sorun ortaya çıkacaktı. Geçici maddeyle bu yüzde 25’lik sınır bir yıl daha uzatılmış oldu. Zayıfı koruma ilkesi gereğince 1 boyunca devam edecek.”

Leave a Comment