NATOnun Kievi kızdıran önerisi Moskovada nasıl yankılandı?


NATO Genel Sekreteri Kabine Direktörü Stian Jenssen’in Ukrayna’nın topraklarının bir bölümünü Rusya’ya vermesi karşılığında NATO üyesi olabileceği yönündeki ifadeleri Kiev’de sert tepkiyle karşılandı.

Rusya’dan konuya yönelik yapılan açıklamaları ise CNN TÜRK canlı yayınında Gazeteci Siyamend Kaçmaz şu sözlerle aktardı:

“Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev, bunun yeni bir fikir olduğunu belirtti. Ukrayna’nın tartışmalı toprakları Rusya’ya devretmesiyle Ukrayna’nın NATO’ya dahil olabilme fikrinden bahsetti. Medvedev, ‘Ukrayna’nın bütün toprakları tartışmalı’ ifadesini kullandı. Böyle bir şeyin söz konusu olması durumunda Ukrayna’nın başkenti Kiev’den Lviv taşıması gerektiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’dan da açıklamalar geldi. Net konuşan Zaharova ise bazı açıklamalar yapılırken dipnot düşülmesi gerektiğini söyledi. Bu açıklamanın bireysel düşünce mi ya da Washington’a ait olup olmadığının belirtilmesi gerektiğini söyledi. ‘Bundan siyasi çıkar elde etmek isteyenler var belli ki, bunu dile getiriyorlar’ ifadesini kullandı. Zaharova, NATO’dan dile getirilen bu cümlelerin Washington’daki ağabeyi veya Londra’daki yeğeninden habersiz olamayacağını ifade etti.

“KİEV’DEN BİLE VAZGEÇMELi”

Kaçmaz, Moskova’dan yapılan açıklamaları şöyle detaylandırdı:

“Medvedev’in Ukrayna ile ilgili diğer açıklamaları da vardı. ‘Batı, barışı çok fazla dile getirmeye çalışıyor ancak bu niyette olmadıklarını, bunun kurnazca olduğunu söyleyebilirim’ dedi. Daha çok silah pazarlarını ve buradan para kazanmak amacıyla ilerlediklerini ifade etti. Genel anlamda Rusya’dan yapılan ilk açıklamalar, bu cümlelerin kime ait olduğuyla ilgiliydi. Bunu Zaharova da net bir şekilde dile getirdi.”

Medvedev de ‘Ukrayna’nın tartışmaları topraklarından bahsediyorsak, Ukrayna’nın hemen hemen bütün toprakları tartışmalı. Eğer NATO’ya katılmak istiyorsa Kiev’den de vazgeçmek zorunda kalabilir’ dedi.”

 


Leave a Comment