İran darbesindeki rolümüzü kabul etmeliyiz


İngiltere’nin eski Dışişleri Bakanlarından David Owen, İran İslam Devrimi sırasında görevine gelmişti. 70 yaşındaki eski Bakan, The Guardian’a konuştu. “İngiltere’nin 1953 yılında ABD ile birlikte demokratik gelişmelerin devrilmesindeki rolünü kabul etmesi için iyi sebepler var.” dedi. “Demokratik İran’a giden yolda adımları engelledik” ifadelerini kullandı.

İran Parlamentosu, 1951 yılında seçimlerde çoğunluğu elde eden Muhammed Musaddık’ı, Başbakan olarak atamıştı. Musaddık’ın ilk icraatlarından biri British Petrol olarak bilinen zamanın Anglo-İran petrol şirketini kapatmak olmuştu. İlişkilerde bir kriz doğdu, Rusya’ya yakın Başbakan Mussadık kara listeye alındı. Bu olay, Mussaddık’ın sonunu getirdi, Şah Rıza Pehlevi yeniden iktidara geldi. Pehlevi darbesinin ardında CIA ve MI6’in olduğu ABD tarafından ortaya 60 yıl sonra çıkarıldı. Ancak şahlığa karşı olan ve cumhuriyet isteyenler mollalarla bir araya gelerek İran devrimini gerçekleştirdi.

Bugün baskıcı yönetimiyle gündemde olan İran Cumhuriyeti’nde rolü olan David Owen, “uyarmıştım” dedi. “Mollaların yaklaşan yönetiminin insan hakları ve kişisel mutluluk açısından şahın yönetiminden çok daha kötü olacağını söylemiştim” ifadelerini kullandı.

Bugün İran’daki protestolara hak verdiğini ifade eden Owen, “Benim o zamanki hatamı kabul ettiğim gibi İngiltere de kabul etmeli” dedi.ABD’den İran açıklaması: Hiçbir şey değişmediLeave a Comment